niedziela, 1 grudnia 2024

Co jemy zimą?



Hm...zimno, zimno i jeszcze raz zimno! Pierwsza myśl jaka mi przychodzi do głowy (i chyba nie tylko mi), to rosoły długo gotowane, najlepiej wołowe, wołowo-indycze (raz w tygodniu). Kubek ciepłego rosołu działa rozgrzewająco, a mikstura z rosołem i czosnkiem to już wogóle cudo (patrz przepis Pozdrowotny rosół i zupa czosnkowa-HIT!). Zatem czosnek, por, cebula, marchew-oczywiście duszone to podstawa zimą. Jemy dużo duszonych warzyw (polskich warzyw). Do tego robimy mięso pieczone, gulasze, duszone z cebulą, czosnkiem z dużą ilością przypraw, ziół. Wybieramy szczególnie wołowinę, cielęcinę, jagnięcinę, indyka ze skórą włącznie. Mięso ma mieć jak najwięcej tkanki łacznej, tej kleistej substancji, dla mnie najlepszy jest antrykot.

środa, 16 października 2024

Co jemy jesienią?


No to mamy jesień :-) W tym okresie jemy przede wszystkim ciepłe potrawy. Dzień zaczynamy i kończymy ciepłymi posiłkami i gotowanymi napojami. Świetnym rozwiązaniem jest odpowiednio ugotowana owsianka i herbatka (patrz przepis Owsianka wg 5-ciu przemian dla wszystkichHerbata całoroczna dla wszystkich) . Unikamy kurczaka, słodyczy, ryż, chrupki, wafle ryżowe, ryby do minimum, rezygnujemy z zimnych napoi, soków, jogurtów, zbyt kwaśnych potraw, wprowadzamy mięso -szczególnie wołowinę i cielęcinę.

poniedziałek, 14 października 2024

A co się właściwie we mnie zmieniło po przejściu na mądre gotowanie?


No właśnie. Tyle piszę o tym, co trzeba jeść, jak komponować posiłki, co jeść o danej porze roku...itd. Ale gdzie są fakty? Co dzięki takiemu jedzeniu można w sobie zmienić? Dużo, bardzo dużo! Jestem na na to żywym dowodem. Nie tylko ja, moje dzieciaczki także. To jest cud! Ale do rzeczy. Poniżej wstawiam tabelę ze zmianami dokonanymi we mnie:

niedziela, 8 września 2024

Aby coś robić, musisz mieć CEL. Strzelcem jesteś TY!!!


Rok 2023 a zarazem moje 45 lat ukończyłam z tanecznym przytupem. Wraz z dziewczynami z formacji 7i zdobyłyśmy II-gie miejsce na międzynarodowym festiwalu " Wrocław Art Inspiration".

Aby jeść bez syfu, konserwantów, cukru i zdobyć w sobie siłę i determinację, konsekwencję i wytrwałość w domowym zdrowym gotowaniu (nie od skoku do skoku ale na stałe) musisz mieć cel. 

Może to być: