poniedziałek, 13 października 2014

Żelazne zasady mądrego jedzenia - śniadanie, obiad, kolacja


W przygotowywaniu posiłków ważne jest to, co jemy, ale równie niezmiernie istotne jest to, jak łączymy posiłki, oraz to co jemy o danej porze dnia. Jemy tylko nasze polskie, rodzime produkty, owoce, warzywa tylko sezonowe, czyli nie jemy np. zimą truskawek, pomidora. Jemy to, co w danej porze roku wyrasta w naszych krajowych ogródkach. Podstawa to umiejętne przyrządzanie posiłków.


Śniadanie:
  • Nie jemy owoców, soków, jogurtów owocowych, surówek, unikamy mleka i sera. 
  • Wspaniałym rozwiązaniem jest owsianka, ale tylko ta z tego przepisu: Owsianka wg 5-ciu przemian. Daje dużo energii, robi się po niej przyjemnie cieplutko. Jest wspaniała dla wszystkich (nawet dla niemowlaków). Polecam też kaszę jaglaną z jajkiem na miękko. A dlaczego nie zjeść zupy? 
Obiad:
  • Kurczaków nie łączymy z makaronem, kwaśnymi zupami, surowymi owocami, kiszonymi ogórkami, kapustą i słodyczami.
  • Żadnych mięs nie łączymy z surówkami i zimnymi napojami
  • Jemy warzywa gotowane i duszone. Ewentualne surówki serwujemy jedynie ciepłą wiosną i latem jako oddzielną przekąskę. Surówki zdecydowanie nie dla osób, które ciągle marzną i są wycieńczone.
  • Fasoli i soi nie łączymy z kiszoną kapustą i ogórkami, surówkami, surowymi owocami, kurczakami, rybami i słodyczami
  • Ryby łączymy przede wszystkim  z duszoną cebulą, gotowaną marchewką i ziemniakami. Broń Boże zestaw typu: barszczyk plus ryba i kiszona kapusta.
  • Kasze i ryż do drugich dań wypiekamy zawsze w piekarniku
  • Dla dzieci ważniejsza jest gęsta zupa niż drugie danie

Kolacja:
  • Jemy wszystko oprócz surowe owoce, surówki, kwaśne sałatki, kwaśne zupy, sery, jogurty, owoce i słodycze
  • mogą być gęste  zupy warzywne, łagodne sałatki warzywne, wędliny na ciepło, pasty rybne, jajka, kanapki z wędlinami z dodatkiem cebuli i pieprzu, wszystkie ciepłe potrawy, galarety mięsne
Do każdej potrawy sypiemy kurkumę (nawet do jajka).
Nie pijemy nic 30 min przed i po posiłku. Napoje pijemy najlepiej ciepłe. Wspaniale sprawdza się herbata ziołowa (patrz przepis Hit nr 2 herbata całoroczna), którą spokojnie mogą spożywać nawet niemowlęta. 
Obiad komponujemy tak: połowa talerza to białko plus węglowodany, a drugie pół to duszone warzywa. Jeśli masz problem z trawieniem to jedz wszystko oddzielnie. Mięso zjedz z samymi duszonymi warzywami.
Unikamy surowizny, warzywa przede wszystkim mają być gotowane, duszone (czytaj Dlaczego nie jem surowizny). 
Z owocami też nie szaleję, nie objadam się nimi, jem sporadycznie. Najlepiej też je obgotować w cynamonie, goździku, imbirze, kardamonie. Istotne jest również to, aby dokładnie gryźć posiłki. No i czytam www.wytrwala.blogspot.com :-) i klikam "Lubisz to" na facebooku www.facebook.com/wytrwala.

A jeśli chcesz wprowadzić stałe, mądre nawyki żywieniowe do swojego życia, nauczyć się jak mądrze gotować i się odżywiać, zapraszam na kurs Mądre gotowanie w 8 tygodni, kliknij na link

2 komentarze:

  1. tak fajnie wszsystko opisujesz i odsylasz do innych swoich wpisow - pieknie oj pieknie :)

    OdpowiedzUsuń